Komentarz Bartosza Mazura dla „Dziennika Gazety Prawnej”

Komentarz Bartosza Mazura dla „Dziennika Gazety Prawnej”

„Dziennik Gazeta Prawna” opisuje przypadek menedżera, który planował rozwiązać dotychczasową umowę o pracę i kontynuować współpracę ze spółką poprzez pełnienie funkcji w jej zarządzie, a dodatkowo doradzanie jej w zakresie jakości systemów – w oparciu o umowę B2B i opodatkowanie działalności w wysokości 19%.

Szef KAS odmówił mu jednak wydania opinii zabezpieczającej, która chroniłaby przed klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowania.

Jak komentuje na łamach „DGP” doradca podatkowy Bartosz Mazur, partner w Gekko Taxens, decyzja szefa KAS pokazuje, że transfer z umowy o pracę bądź kontraktu menedżerskiego na umowę o świadczenie usług jest wysoce ryzykowny podatkowo. „Mamy do czynienia z kolejnym potwierdzeniem, że w podobnych sytuacjach może być stosowana klauzula przeciw unikaniu opodatkowania” – wskazuje.

O tym, dla kogo odmowa decyzja o wydaniu opinii może się natomiast okazać pożyteczna i czy sprawa ma związek z powrotem koncepcji testu przedsiębiorcy, przeczytacie w komentarzu Bartosza Mazura dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Skontaktuj się z autorem

Bartosz Mazur