Komentarz Bartosza Mazura dla „Dziennika Gazety Prawnej”
„Dziennik Gazeta Prawna” bierze pod lupę obowiązujące od 2022 r. przepisy dotyczące prywatnego wykupu samochodu z leasingu, które wydłużyły okres po którym będzie można sprzedać samochód bez podatku z 6 miesięcy do 6 lat. Zaproszeni przez Łukasza Zalewskiego eksperci odpowiadają na pytanie, czy po wykupie i wycofaniu samochodu z działalności możliwe będzie incydentalne wykorzystanie pojazdu do celów działalności.
Bartosz Mazur, doradca podatkowy i partner w Gekko Taxens, wskazuje, że taka możliwość pojawi się np. w sytuacji, gdy nowy samochód firmowy – zastępujący ten, który został wykupiony prywatnie i przekazany do użytkowania małżonkowi w ramach darowizny – ulegnie wypadkowi i przedsiębiorca pozostanie bez środka transportu. Takie incydentalne użycie pozwala zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 20 proc. wydatków eksploatacyjnych.
- W jakiej sytuacji zaliczenie w koszty wydatków związanych z samochodem, który został prywatnie wykupiony z leasingu może być zakwestionowane przez fiskusa?
- Czy incydentalny użytek wydłuża sześcioletni okres, jaki musi minąć od wykupu do momentu sprzedaży, by nie wystąpił przychód podatkowy?
- I czy ustawodawca przewidział dodatkowe warunki dla incydentalności czy okazjonalności wykorzystania auta prywatnego do celów firmowych?