Komentarz Bartosza Mazura dla Samar.pl

Komentarz Bartosza Mazura dla Samar.pl

Rządowy projekt ustawy o fundacji rodzinnej jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Wczoraj zdecydowano o skierowaniu go do Komisji Gospodarki i Rozwoju. Jego przyjęcie może nastąpić jeszcze w tym roku, a przepisy dotyczące fundacji rodzinnych mają zacząć obowiązywać po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy.

Jak zauważa Bartosz Mazur, doradca podatkowy i partner w Gekko Taxens, w komentarzu publikowanym na IBRM Samar, regulacje dotyczące fundacji rodzinnej są w szczególności wyczekiwane przez właścicieli firm, którzy planują sukcesję i chcą chronić zgromadzony majątek.

Biorąc pod uwagę to, że fundacja będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą, m.in. w zakresie wynajmu nieruchomości, ta forma prawna ma szansę stać się popularna np. w branży dealerskiej, gdzie salony, będące majątkiem rodzinnym, są jedynie wynajmowane spółkom prowadzącym działalność operacyjną

„Biorąc pod uwagę to, że fundacja będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą, m.in. w zakresie wynajmu nieruchomości, ta forma prawna ma szansę stać się popularna np. w branży dealerskiej, gdzie salony, będące majątkiem rodzinnym, są jedynie wynajmowane spółkom prowadzącym działalność operacyjną” – wskazuje Bartosz Mazur, dodając, że dochody z tym związane mają być zwolnione z opodatkowania.

Skontaktuj się z autorem

Bartosz Mazur