Komentarz Łukasza Andruszkiewicza dla Samar.pl

Komentarz Łukasza Andruszkiewicza dla Samar.pl

Obowiązujące od początku roku regulacje dotyczące opodatkowania sprzedaży przedmiotów wykupionych z leasingu wydłużyły – z 6 miesięcy aż do 6 lat – okres, który musi minąć od wykupu, by móc sprzedać przedmiot umowy bez konieczności zapłaty z tego tytułu podatku PIT. 

Wnioski o interpretację nowych przepisów kierują do fiskusa głównie osoby zainteresowane kwestią opodatkowania wykupionych z leasingu samochodów – m.in. podatnik, który przelewu z tytułu wartości końcowej pojazdu dokonał 20 grudnia 2021 r. (a więc w czasie obowiązywania starych, korzystniejszych przepisów), ale leasingodawca wystawił fakturę dokumentującą wykup dopiero 3 stycznia 2022 r., a więc już po wejściu w życie bardziej restrykcyjnych zasad.

Czy w takiej sytuacji możliwość sprzedaży auta bez konieczności zapłaty podatku PIT pojawi się po 6 miesiącach czy dopiero po 6 latach? 

Okazuje się, że organy podatkowe interpretują nowe regulacje dotyczące opodatkowania sprzedaży przedmiotów wykupionych z leasingu w sposób ścisły. Konsekwencje takiego podejścia – w komentarzu dla portalu IBRM Samar – omówił Łukasz Andruszkiewicz, doradca podatkowy i menedżer w Gekko Taxens.

Skontaktuj się z autorem

Łukasz Andruszkiewicz