Komentarz Marty Szafarowskiej dla Businessinsider.com.pl

Komentarz Marty Szafarowskiej dla Businessinsider.com.pl

Od 1 lipca 2023 r. będą obowiązywać nowe, wyższe limity zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Czy zmiana w tym zakresie wpłynie na zachowanie osób, którym w najbliższym czasie będzie kończyć się umowa leasingu samochodu i które mogą rozważać podarowanie pojazdu bliskiej osobie? Pytanie to zadał ekspertom od podatków Łukasz Zalewski, dziennikarz Business Insider Polska.

— W związku z nowymi limitami zwolnienia z podatku, które będą obowiązywać od 1 lipca 2023 r., na odłożenie darowizny w czasie i dokonanie jej, gdy zmiany wejdą w życie, zdecyduje się zapewne niewielka grupa darczyńców — uważa doradca podatkowy Marta Szafarowska, partner zarządzający w Gekko Taxens. Nowe wartości kwot wolnych od podatku nie wpływają bowiem na zwolnienie z opodatkowania darowizny dokonanej między członkami najbliższej rodziny.

Jaką wartość samochodu brać pod uwagę przy ocenie skutków podatkowych ewentualnej darowizny? Kiedy urząd skarbowy może ją zakwestionować? Więcej na ten temat w artykule opublikowanym przez Business Insider.

Skontaktuj się z autorem

Marta Szafarowska