Komentarz Marty Szafarowskiej dla Samar.pl

Komentarz Marty Szafarowskiej dla Samar.pl

Dwie ważny zmiany na plus i jedna zdecydowanie niekorzystna – tak doradca podatkowy Marta Szafarowska, partner zarządzający w Gekko Taxens, komentuje efekty ostatnich wyroków i interpretacji dotyczących akcyzy.

„W odniesieniu do tej pierwszej grupy należy wskazać przede wszystkim modyfikację podejścia sądów do akcyzy od dwurzędowych pojazdów typu furgon. W listopadzie WSA w Warszawie uznał, że opodatkowaniu akcyzą mogą podlegać jedynie takie pojazdy wielofunkcyjne, co do których nie ma żadnych wątpliwości, że ich głównym przeznaczeniem jest przewóz osób, a VAN-y, nawet te z podwójnym rzędem siedzeń, nie powinny być traktowane w kategoriach podobnych do samochodów typu kombi” – wskazuje Marta Szafarowska w komentarzu publikowanym przez IBRM Samar.

Większa część komentarza została jednak poświęcona zmianom przepisów, do których muszą przygotować się firmy motoryzacyjne. Wśród nich jest m.in. podatek minimalny, Krajowy System e-Faktur, nowe podatki wynikające z KPO i zmiany w obszarze podatku od nieruchomości.

Skontaktuj się z autorem

Marta Szafarowska