Komentarz Marty Szafarowskiej dla Samar.pl

Komentarz Marty Szafarowskiej dla Samar.pl

Marta Szafarowska, partner zarządzający Gekko Taxens, skomentowała dla portalu IBRM Samar nowe plany dotyczące realizacji KPO w zakresie opodatkowania i zakupu samochodu. Jak wskazała, cieszyć powinno nie tylko to, o czym mówi się ostatnio najgłośniej, a więc, że rząd wynegocjował zamianę tzw. podatku ekologicznego na program dopłat dla samochodów elektrycznych, ale również to, że planowane są modyfikacje aktualnego systemu kalkulacji akcyzy.

W tym kontekście warto przypomnieć, że w ramach KPO Polska zobowiązała się do wprowadzenia opłaty rejestracyjnej od pojazdów spalinowych. Nowy podatek ma jednak zostać wkalkulowany w nową opłatę, która będzie uwzględniać również akcyzę, przy czym jej wysokość ma być powiązana z normą emisji pojazdu.

„Pozwoliłoby to przebudować aktualny system poboru akcyzy, który jest obliczony głównie na fiskalny efekt. Co istotne, w tym względzie Polska ma dużą swobodę, ponieważ samochody nie są wyrobem zharmonizowanym, więc nie istnieją żadne przeszkody formalne ze strony prawa unijnego, by dokonać odpowiednich zmian legislacyjnych” – wyjaśnia Marta Szafarowska.

Skontaktuj się z autorem

Marta Szafarowska