Komentarz Mateusza Wrzoska dla Prawo.pl

Komentarz Mateusza Wrzoska dla Prawo.pl

Portal Prawo.pl opublikował artykuł na temat nowej interpretacji Dyrektora KIS, na którą czekało wiele spółek, które przeszły na estoński CIT. Co warte podkreślenia, interpretacja jest korzystna dla podatników, ponieważ potwierdza, że w przypadku wypłat zaliczek na poczet zysku (dywidendy), od PIT wspólnika można proporcjonalnie odjąć część CIT należnego od spółki.

Dzięki zastosowaniu mechanizmu częściowego odliczenia ryczałtu od dochodów spółek w PIT wspólnika już przy zaliczkach na dywidendę, podatnicy nie muszą się wstrzymywać do zakończenia roku z pobieraniem zysków ze spółki” – wyjaśnia na łamach portalu Mateusz Wrzosek, konsultant w Gekko Taxens. Zwraca on też uwagę na inną – zdecydowanie mniej korzystną – interpretację z 5 maja 2022 r., która dotyczy terminu płatności estońskiego CIT przy wypłacie zaliczek na poczet dywidendy.

„Dzięki zastosowaniu mechanizmu częściowego odliczenia ryczałtu od dochodów spółek w PIT wspólnika już przy zaliczkach na dywidendę, podatnicy nie muszą się wstrzymywać do zakończenia roku z pobieraniem zysków ze spółki” – wyjaśnia na łamach portalu Mateusz Wrzosek, konsultant w Gekko Taxens. Zwraca on też uwagę na inną – zdecydowanie mniej korzystną – interpretację z 5 maja 2022 r., która dotyczy terminu płatności estońskiego CIT przy wypłacie zaliczek na poczet dywidendy. 

Skontaktuj się z autorem

Mateusz Wrzosek