Komentarz Marty Szafarowskiej dla Businessinsider.com.pl

Komentarz Marty Szafarowskiej dla Businessinsider.com.pl

Art. 14 ust. 2 pkt 1 lit b) ustawy o PIT przewiduje, że odpłatne zbycie składników majątku, których wartość początkowa nie przekracza 10 tys. zł, jest przychodem, ale sprzedaż składników o wartości do 1500 zł jest wyłączona z opodatkowania.

Czy przepis ten ma zastosowanie do samochodów wykupowanych z leasingu za kwotę do 1500 zł? Tak twierdził jeden z podatników, a także – infolinia Krajowej Informacji Skarbowej – o czym pisze Business Insider. Inne zdanie miał Dyrektor KIS, który zakwestionował możliwość wyłączenia z opodatkowania PIT samochodu wykupionego z leasingu za kwotę 718 zł (a potem sprzedawanego za 40 tys. zł), ponieważ już po wykupie został on wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

„Nie ma racjonalnego uzasadnienia dla różnicowania skutków podatkowych sprzedaży składnika majątku, środka trwałego o wartości początkowej nieprzekraczającej 1500 zł od tego, czy podatnik skorzystał z jednorazowej amortyzacji, czy jednorazowego ukosztowienia takiego składnika” – wyjaśnia na łamach portalu doradca podatkowy Marta Szafarowska, partner zarządzający w Gekko Taxens. Jej zdaniem stanowisko fiskusa w tej sprawie jest nieprawidłowe.

Co powinien zrobić podatnik, by organ podatkowy potwierdził brak podatku przy sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu za kwotę do 1500 zł? Co może stać się teraz z niekorzystną interpretacją? O tym w tekście Łukasza Zalewskiego z Business Insider.

Skontaktuj się z autorem

Marta Szafarowska