Ostatnie godziny bez JPK_CIT. Od stycznia start rewolucji podatkowej

Ostatnie godziny bez JPK_CIT. Od stycznia start rewolucji podatkowej

Od stycznia 2025 r. podatnicy o przychodach przekraczających próg 50 mln euro będą musieli prowadzić księgi rachunkowe w nowej formie, a po zakończeniu roku wysłać je do urzędu skarbowego. W branży leasingowej ze świecą szukać podmiotu, który nie przekracza tego progu. Teoretycznie zatem już 1 stycznia księgi powinny otrzymać nowy format, ale w praktyce tylko nieliczni przedsiębiorcy są już całkowicie przygotowani do wdrożenia nowych obowiązków. Co już wiemy i czego należy się spodziewać w nowym roku?

Bez pełnego zwolnienia w 2025 r…

Na dzień tworzenia niniejszego artykułu (31 grudnia) nie było żadnych przesłanek, by uważać, że JPK_CIT może zostać w całości odroczony. Teoretycznie taka możliwość jeszcze istnieje, ale jako że taka decyzja musiałaby zostać ogłoszona dziś, wydaje się to skrajnie mało prawdopodobne.

…ale obligatoryjne elementy nadal nieliczne

Trzeba jednak pamiętać, że rozporządzenie wdrażające JPK_CIT nakazuje uzupełnienie ksiąg w 2025 r. wyłącznie o znaczniki kont. Pozostałe elementy są w 2025 r. fakultatywne, a dla podatników na MSR/MSSF nawet ten element jest dobrowolny. Na razie nie wiadomo, kiedy Ministerstwo Finansów opublikuje słowniczek znaczników dla tej grupy.

Środki trwałe: na razie zwolnienie

Co ciekawe, niezależnie od fakultatywności struktury zawierającej dane o środkach trwałych, Minister Finansów na mocy rozporządzenia z 13 grudnia 2024 r. w sprawie zwolnienia z obowiązku przesyłania części ksiąg rachunkowych na podstawie ustawy CIT zwolnił podatników z jej wysyłki w 2025 r. Nie jest do końca jasne, jaki jest cel zwolnienia w sytuacji, w której uzupełnienie ksiąg o ten element nie było obligatoryjne, ale w każdym razie podatnicy mogą wstrzymać się z jego wdrożeniem w przyszłym roku, choć warto zadać pytanie o zasadność wdrażania etapowego. Z całą pewnością jednak, niezależnie od przyjętego harmonogramu, każda firma leasingowa powinna szczególną uwagę zwrócić właśnie na ten element, z uwagi na fakt, że to właśnie na gospodarce środkami trwałymi oparta jest w dużej mierze działalność leasingowa.

JPK_CIT dla dużych podatników jest swoistym pilotażem i wiele pytań związanych ze stosowaniem przepisów w praktyce pozostaje bez odpowiedzi. Jako przykład można wymienić często zadawane przez podatników pytanie, czy ocena powiązań dla potrzeb zastosowania znaczników kont powinna być dokonywana przez pryzmat rachunkowości, czy ustawy o CIT.

Budowa struktury i znaczniki: nadal wiele elementów jest problematycznych

JPK_CIT dla dużych podatników jest swoistym pilotażem i wiele pytań związanych ze stosowaniem przepisów w praktyce pozostaje bez odpowiedzi. Jako przykład można wymienić często zadawane przez podatników pytanie, czy ocena powiązań dla potrzeb zastosowania znaczników kont powinna być dokonywana przez pryzmat rachunkowości, czy ustawy o CIT. 

Wiele wątpliwości ma charakter czysto technologiczny, np. jakimi znacznikami oznaczać konta syntetyczne w przypadku gdy do „podległych” kont analitycznych pasują różne znaczniki.

Wydaje się jednak, że największe poruszenie wywołały wyjaśnienia MF dotyczące uzgodnienia sald kont do struktury RPD. Ministerstwo wydaje się twierdzić, że rzetelna ewidencja księgowa powinna pozwolić na policzenie dochodu i podatku już na poziomie kont (bez dodatkowych wyliczeń wykonywanych najczęściej w MS Excel, poza systemem księgowym), i to nawet pomimo tego, że sama struktura nie tylko nie wymaga „zaciągania” danych, ale wręcz wymusza ich wpisanie manualnie.

2025: czas na wdrożenie i przegląd

Z całą pewnością pierwsza połowa 2025 r. będzie okresem wzmożonych prac analitycznych i wdrożeniowych. To czas nie tylko na sprawdzenie, czy plik wygenerowany przez system księgowy spełnia wymagania techniczne, ale również na weryfikację swoich rozliczeń. Trzeba bowiem pamiętać o najważniejszej kwestii związanej z JPK_CIT, czyli o tym, że dzięki wysyłce plików JPK organy podatkowe uzyskają o podatniku bardzo szeroki zakres informacji, nieporównywalny z tym, jakie otrzymywały do tej pory.

Bartosz Mazur

Autor: Bartosz Mazur, doradca podatkowy