Podatek od odsetek za opóźnienia w estońskim CIT?

WSA w Poznaniu wydał wyrok odnoszący się do kwestii opodatkowania odsetek od zaległości podatkowych w ramach estońskiego CIT. Ze względu na aktualną treść przepisów oraz wciąż obowiązujących objaśnień sprawa jak na razie wydaje się rozstrzygnięta, a spółki opodatkowane ryczałtem powinny się liczyć z podwójną sankcją w przypadku opóźnień w zapłacie podatków.
Sprawa dotyczyła spółki, która opodatkowuje swoje dochody w ramach estońskiego CIT. Miała ona zaległości podatkowe, które jednak uregulowała – wraz z odsetkami.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy zapłata tych odsetek powinna być traktowana jako wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą, a tym samym podlegać opodatkowaniu na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.
W swojej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że zapłacone odsetki od zaległości podatkowych, owszem, powinny być opodatkowane jako dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Sąd po stronie organu
Ze stanowiskiem organu podatkowego zgodził się WSA w Poznaniu, który w wyroku z 6 marca 2025 r. oddalił skargę spółki. W uzasadnieniu podkreślił, że odsetki od zaległości podatkowych mają charakter sankcyjny i nie są ponoszone w celu osiągnięcia, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów.
Sąd wskazał, że istotnym kryterium odróżniającym wydatek związany z działalnością gospodarczą od wydatków niezwiązanych jest jego bezpośredni związek z prowadzeniem biznesu i nastawieniem na osiąganie dochodu. W opinii WSA w Poznaniu, odsetki od zaległości podatkowych nie spełniają tego warunku, ponieważ stanowią konsekwencję niewłaściwego rozliczania się z fiskusem.
Dopóki nie zmienią się przepisy oraz właściwe dla nich objaśnienia, podatnicy korzystający z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek powinni mieć na względzie, że w przypadku opóźnień w zapłacie podatków ciąży na nich dodatkowy obowiązek w zakresie opodatkowania CIT estońskim.
Podwójna sankcja dla podatników?
Choć podejście organów i sądu można ocenić jako niezbyt przychylne dla podatników, to na gruncie aktualnej treści przepisów oraz wciąż obowiązujących objaśnień podatkowych Ministra Finansów z 23 grudnia 2021 r. dotyczących ryczałtu od dochodów spółek, nie sposób nie zgodzić się z takim rozstrzygnięciem.
W samej treści objaśnień znajduje się informacja, że za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą będą uznane publicznoprawne wydatki o charakterze sankcyjnym, np. kary, grzywny czy odsetki od nieterminowego uregulowania zobowiązania podatkowego.
Dopóki nie zmienią się przepisy oraz właściwe dla nich objaśnienia, próżno oczekiwać zmiany linii interpretacyjnej i orzeczniczej w tym względzie, dlatego podatnicy korzystający z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek powinni mieć na względzie, że w przypadku opóźnień w zapłacie podatków ciąży na nich dodatkowy obowiązek w zakresie opodatkowania CIT estońskim.
Autor: Patryk Chmiel