Komentarz Macieja Gierady dla Wyborcza.biz

Komentarz Macieja Gierady dla Wyborcza.biz

„Od poniedziałku 1 lipca zaczną obowiązywać nowe przepisy o e-platformach, ważne dla wszystkich handlujących w sieci. Skarbówka dostanie szczegółowe informacje o ich transakcjach, konta będą mogły być zablokowane, a wypłaty wstrzymane” – pisze Wyborcza.biz. Zmiany wynikają z ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, która implementuje tzw. dyrektywę DAC7.

Najważniejsze cele dyrektywy na łamach portalu opisuje Maciej Gierada, Lider Praktyki Cen Transferowych i Wycen w Gekko Taxens. Oprócz zwiększenia ilości danych dla organów skarbowych chodzi też o wymianę danych o sprzedawcach online między krajami UE, a także wyrównanie warunków konkurowania pomiędzy sprzedawcami działającymi w sposób tradycyjny i online.

Jak zaznacza Maciej Gierada, samo uzyskanie przez administrację skarbową nowych danych nie oznacza jednak efektywności ich wykorzystania. Problem może być z wymianą informacji między poszczególnymi krajami. Przykładowo: francuski fiskus może niechętnie dzielić się informacjami z polską skarbówką na temat polskich użytkowników francuskiej platformy, choć zgodnie z prawem będzie do tego zobowiązany.

Skontaktuj się z autorem

Maciej Gierada