Komentarz Weroniki Grzędy dla Samar.pl

Komentarz Weroniki Grzędy dla Samar.pl

W przeszłości organy konsekwentnie twierdziły, że pojazdy takie jak tzw. brygadówki, a więc VAN-y z dwoma rzędami siedzeń, należy klasyfikować jako samochody przeznaczone do przewozu osób. Miało to swoje konsekwencje podatkowe, ponieważ od takich pojazdów należy zapłacić akcyzę.

Pod koniec 2023 r. zapadły jednak pozytywne wyroki, które modyfikują – na korzyść podatników – dotychczasowe podejście organów w sprawie opodatkowania akcyzą dwurzędowych pojazdów typu furgon. Omawia je i komentuje adwokat Weronika Grzęda, menedżer w Gekko Taxens, w tekście opublikowanym przez IBRM Samar.

„Nowe stanowisko nie tylko powoduje, że organy powinny przestać odmawiać wydania zaświadczenia o braku obowiązku zapłaty akcyzy. Otwiera ono też drogę do ubiegania się o zwrot akcyzy przez przedsiębiorców, którzy zapłacili już podatek” – wskazuje.

O innych konsekwencjach wydawanych w ostatnim czasie wyroków, a także argumentach, które przekonały sądy do zmiany dotychczasowej linii orzeczniczej – przeczytacie w komentarzu opublikowanym na samar.pl.

Skontaktuj się z autorem

Weronika Grzęda