Komentarz Bartosza Mazura dla „Dziennika Gazety Prawnej”

Komentarz Bartosza Mazura dla „Dziennika Gazety Prawnej”

Polski Ład to setki zmian przepisów wprowadzanych w bardzo krótkim czasie. Trudno się dziwić, że wokół niektórych wprowadzanych rozwiązań narosło wiele mitów, półprawd, a nawet fake newsów!

Pojawiło się przekonanie, że sprzedając przed upływem sześciu lat auto wykupione z leasingu do majątku prywatnego, trzeba będzie zapłacić nie tylko PIT, ale też podatek od towarów i usług

Dotyczy to m.in. nowych przepisów o prywatnym wykupie auta z leasingu: – Pojawiło się przekonanie, że sprzedając przed upływem sześciu lat auto wykupione z leasingu do majątku prywatnego, trzeba będzie zapłacić nie tylko PIT, ale też podatek od towarów i usług – czytamy w artykule Agnieszki Pokojskiej opublikowanym w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Dziennikarka zwraca uwagę, że konieczność rozliczenia VAT przy sprzedaży będzie, tak jak obecnie, tylko wówczas, gdy przedsiębiorca wykupi samochód do majątku firmowego.

Bartosz Mazur z Gekko Taxens wyjaśnia czy VAT, który pojawia się przy wykupie auta, liczony jest od wartości końcowej umowy leasingu, czy od ceny rynkowej pojazdu. 

Skontaktuj się z autorem

Bartosz Mazur