Komentarz Małgorzaty Sobońskiej-Szylińskiej dla Prawo.pl

Komentarz Małgorzaty Sobońskiej-Szylińskiej dla Prawo.pl

Od 1 lipca 2023 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące podatku od spadków i darowizn. I to wynikające z dwóch ustaw. Pierwsza to ustawa z 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, druga zaś – nowelizacja ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw z 26 maja 2023 r.

Prawo.pl pisze o tym, że obdarowanym i spadkobiercom łatwiej będzie uniknąć podatku od spadków i darowizn, co wynika ze znacznego podniesienia kwot wolnych. Preferencje obejmą przede wszystkim nabycia od bliższej i dalszej rodziny, m.in. od ciotki, wujka czy od teściów.

– Nawet w przypadku, gdy darowizna nie przekroczyła limitu i nie trzeba jej zgłaszać do urzędu skarbowego, podatnicy powinni pamiętać o dokumentowaniu wartości otrzymanych w poszczególnych latach darowizn. Może się bowiem okazać, że limit zostanie przekroczony np. w 2024 r. i wówczas trzeba będzie zgłosić nabycie i zapłacić podatek od wartości przekraczającej kwotę wolną – wskazuje w artykule adwokat Małgorzata Sobońska-Szylińska, partner zarządzający w Gekko Taxens.

Więcej na temat obowiązujących od niedawna regulacji, m.in. w jakich sytuacjach konieczne będzie sumowanie darowizn, a kiedy takiego obowiązku nie będzie, w tekście autorstwa Moniki Pogroszewskiej.

Skontaktuj się z autorem

Małgorzata Sobońska-Szylińska