Komentarz Marty Szafarowskiej dla Businessinsider.com.pl

Komentarz Marty Szafarowskiej dla Businessinsider.com.pl

Jak korzystnie rozliczyć leasing i co zrobić po jego zakończeniu — wykupować auto czy nie? Wprowadzać do działalności czy zostawić w majątku prywatnym? Takie pytania we wstępie artykułu publikowanego na Business Insider” postawił Łukasz Zalewski.

Odpowiada na nie między innymi doradca podatkowy Marta Szafarowska, partner zarządzający w Gekko Taxens. — Jeśli leasingobiorca, biorąc samochód w leasing, z góry zakłada, że będzie chciał dokonać sprzedaży pojazdu po jego wykupie, dobrym rozwiązaniem może być umowa leasingu z relatywnie wysoką ceną wykupu, zbliżoną do rynkowej wartości pojazdu – wskazuje. W takim przypadku podatnik będzie uprawniony nie tylko do podwyższenia poziomu odliczenia VAT od wykupu, ale także do zaliczenia ceny wykupu do kosztów.

W opisywanym artykule Marta Szafarowska opisuje przykładowe rozliczenie podatkowe, jakie następuje w związku ze sprzedażą samochodu wykupionego z leasingu, a także wyjaśnia, na czym polegały zmiany dotyczące leasingu, które wprowadził Polski Ład.

Skontaktuj się z autorem

Marta Szafarowska