Komentarz Marty Szafarowskiej dla „Dziennika Gazety Prawnej”

Komentarz Marty Szafarowskiej dla „Dziennika Gazety Prawnej”

Naczelny Sąd Administracyjny stanął po stronie podatników w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Zgodnie z przepisami może zostać nim objęta sprzedaż towarów. Wątpliwości dotyczyły sytuacji, w których transakcja obejmuje zarówno sprzedaż rzeczy, jak i usług.

Organy podatkowe dążyły do tego, by w takich sytuacjach do podstawy opodatkowania wchodziła cała wartość transakcji. „Bardzo dobrze się stało, że NSA poddał przepisy ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej tak daleko idącej krytyce […]. Trudno było bowiem zgodzić się z wykładnią, że każda wręcz usługa, w ramach której dochodzi do zbycia towaru, podlega opodatkowaniu” – tak wczorajsze orzeczenie na łamach „DGP” skomentowała doradca podatkowy Marta Szafarowska, partner zarządzający w Gekko Taxens.

O tym, które z przepisów obowiązującej od 2016 r. ustawy są jej największą bolączką, przeczytacie w artykule autorstwa Roberta P. Stępnia z „DGP” i towarzyszącym mu komentarzu Marty Szafarowskiej.

Skontaktuj się z autorem

Marta Szafarowska