Korzystne zmiany w podatku od spadków i darowizn

Korzystne zmiany w podatku od spadków i darowizn

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn, która zakłada, że wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka nie będą już musieli płacić podatku. Zmiany pozytywnie ocenia Małgorzata Sobońska-Szylińska, adwokatka, partner w kancelarii Gekko Taxens.

– Nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn oceniam jako bardzo pozytywną i długo oczekiwaną. Wyrównuje ona bowiem szanse dzieci wychowywanych w rodzinach zastępczych czy rodzinnych domach dziecka (RDD) z szansami dzieci wychowywanych przez biologicznych rodziców – mówi Małgorzata Sobońska-Szylińska, adwokat w Gekko Taxens. I dodaje: – Wychowankowie rodzin zastępczych czy RDD przeważnie spędzają w nich całe dzieciństwo. Więź pomiędzy nimi a rodzicami zastępczymi czy opiekunami często nie różni się niczym od więzi powstającej w rodzinach biologicznych. Nie było zatem żadnego logicznego wytłumaczenia dla ich odmiennego traktowania w sferze podatku od spadków i darowizn. Dotychczasowe odmienne traktowanie dzieci z rodzin zastępczych lub RDD poprzez zaliczanie ich do III grupy podatkowej w stosunku do swoich wieloletnich opiekunów zastępujących im rodziców można było odbierać wręcz jako wysoce niesprawiedliwe. Od każdej darowizny przekazanej od opiekuna czy spadku musieli oni odprowadzać podatek w pełnej wysokości. Warto zwrócić uwagę, że w takiej sytuacji nie znajdowały się takie dzieci niezwiązane biologicznie ze swoimi rodzicami, które zostały np. adoptowane lub pochodziły z poprzedniego związku drugiego z małżonków.

W przypadku dzieci z RDD czy z rodzin zastępczych należy pamiętać, że nie będzie tu działał mechanizm dziedziczenia ustawowego, więc opiekunowie, którzy będą chcieli przekazać całość lub część swojego spadku podopiecznym, będą musieli zrobić to w drodze testamentu – mówi Małgorzata Sobońska-Szylińska.

Źródło: wyborcza.biz

malgorzata_sobonska_szylinska

Autor: Małgorzata Sobońska-Szylińska